Upplev dina drömmar!

Peter Åberg, var hos oss och föreläste i samarbete med NTF. Peter berättade om hur han uppfyllt sina drömmar och om alla äventyr han varit med om. Han uppmanade alla elever i åk 6-9 att lära sig så mycket de kan, ta alla tillfällen i akt att följa sina drömmar. Han visade bilder och berättade om när han har simmat med delfiner i Amazonfloden, jobbat på kollo i USA, varit med om en nödlandning i ett brinnande flygplan, bott i djungeln, besökt världens underverk, flugit helikopter i Grand Canyon, bestigit berg, blivit utsatt för väpnat rån i Venezuela osv. Det FARLIGASTE han gjort någonsin var dock att cykla utan CYKELHJÄLM !! Han berättade om och visade bilder från sin långa rehabiliteringstid då hans hjärna svullnade så pass att han inte kunde röra sig, prata och knappt kunde se. I en månad fick hans hjärna och ögon inte utsättas för minsta lilla rörelse. Tre år senare kan han nu gå och prata men inte springa, lyfta tunga saker och lever under ständig smärta! Så, oavsett hur stor och stark och odödlig du än kan uppleva dig vara… På en sekund kan ditt liv förändras radikalt! Var rädd om dig så du också hinner uppleva allt du drömmer om!